HOME   SCHEDULES (MEN | WOMEN)   TEAMS (MEN | WOMEN)   MONEY LIST (MEN | WOMEN)   ORDER OF MERIT (MEN | WOMEN)   NEWS   PROFILES   PHOTOS 
International Bernese Ladies Cup
 Bern, Switzerland

Dates:

Jan 12 - 15, 2017 

Purse: 

$20,500 CHF

Teams: 

32 (8 qualifiers)

Format: 

Triple Knockout 

Click here for Event/Contact information
Champions
2016 Silvana Tirinzoni Aarau PwC, SUI
2015 Alina Paetz Baden Regio, SUI
2014 Eve Muirhead Stirling, SCO
2013 Silvana Tirinzoni Aarau, SUI
2012 Michele Jaeggi , SUI
2011 Lene Nielsen , DEN
2009 Shannon Kleibrink Calgary, AB
2008 Kelly Scott Kelowna, BC
2007 Anette Norberg , SWE
  2017 International Bernese Ladies Cup  
  Home Teams Draw Consolation Playoffs Scores Statistics
 
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Central European Time (CET)
Lene Nielsen
1
Thu 5:30pm
Loser to 31
  [1] Lene Nielsen
Marine Gauchat
Daniela Jentsch
3
Fri 8:30am
Loser to 45
  [17] Lene Nielsen
1
Thu 5:30pm
Loser to 31
  [2] Daniela Jentsch
Oona Kauste
Isabelle Maillard
5
Fri 1:30pm
Loser to 47
  [25] Isabella Wrana
1
Thu 5:30pm
Loser to 32
  [3] Isabella Wrana
Isabella Wrana Isabella Wrana
Jana Stritt
3
Fri 8:30am
Loser to 46
  [18]
1
Thu 5:30pm
Loser to 32
  [4] Allison Flaxey
Allison Flaxey
Hannah Fleming
8
Sat 8:30am
Loser to 56
  [29]
1
Thu 5:30pm
Loser to 33
  [5] Hannah Fleming
Qualifier
Raphaela Keiser
Tori Koana
3
Fri 8:30am
Loser to 43
  [19] Hannah Fleming
1
Thu 5:30pm
Loser to 33
  [6] Melanie Barbezat
Melanie Barbezat Silvana Tirinzoni
Towe Lundman
5
Fri 1:30pm
Loser to 48
  [26]
1
Thu 5:30pm
Loser to 34
  [7] Cory Christensen
Cory Christensen Silvana Tirinzoni
Anne Malmi
3
Fri 8:30am
Loser to 44
  [20]
1
Thu 5:30pm
Loser to 34
  [8] Silvana Tirinzoni
Silvana Tirinzoni
Bingyu Wang
2
Thu 8:00pm
Loser to 35
  [9] Bingyu Wang
Michelle Schlachter
Ursi Hegner
4
Fri 11:00am
Loser to 41
  [21] Bingyu Wang
2
Thu 8:00pm
Loser to 35
  [10] Hazel Smith
Hazel Smith
Elena Stern
6
Fri 5:00pm
Loser to 50
  [27] Margaretha Sigfridsson
2
Thu 8:00pm
Loser to 36
  [11] Nina Roth
Nina Roth Margaretha Sigfridsson
Tanja Santschi
4
Fri 11:00am
Loser to 42
  [22]
2
Thu 8:00pm
Loser to 36
  [12] Margaretha Sigfridsson
Margaretha Sigfridsson
Eve Muirhead
8
Sat 8:30am
Loser to 54
  [30]
2
Thu 8:00pm
Loser to 37
  [13] Eve Muirhead
Qualifier
Schaffhausen Vitodata
Andrea Schoepp
4
Fri 11:00am
Loser to 39
  [23] Andrea Schoepp
2
Thu 8:00pm
Loser to 37
  [14] Andrea Schoepp
Angelina Jensen Alina Paetz
Lisa Gisler
6
Fri 5:00pm
Loser to 51
  [28]
2
Thu 8:00pm
Loser to 38
  [15] Victorya Moiseeva
Victorya Moiseeva Alina Paetz
Mari Hansen
4
Fri 11:00am
Loser to 40
  [24]
2
Thu 8:00pm
Loser to 38
  [16] Alina Paetz
Alina Paetz
All content is © Copyright World Curling Tour.   -  Questions?  Contact the webmaster
Usage of this website signifies you agree with our TERMS OF USE and PRIVACY POLICY